Towarzystwo Cyklistów

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Wersja z dnia 08:01, 14 lis 2016 autorstwa Dorota Żerkowska (dyskusja | edycje) (Dodanie galerii zdjęć)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Początki

Towarzystwo Cyklistów powstało w 1909 r. Nie wiemy, kto był pierwszym nabywcą roweru w Ozorkowie, prawdopodobnie pan Jan Cezak, majster na tkalni Zakładów Schlösserowskich. W pamięci pana Józefa Jóźwiaka pozostał obraz kawalkady cyklistów, która na sygnał "do siadanego”, wydawany na trąbce przez pana Cezaka, ruszała na trasę. Na czele drużyny liczącej w tamtych czasach od 10 do 12 cyklistów jechał na tandemie ze swoją siostrą pan Cezak.

Strój

Ciekawy był ich strój sportowy, daleko odbiegający od wyglądu współczesnego kolarza. Ozorkowscy cykliści nosili kurtkę i spodnie koloru jasnoszarego. Spodnie sięgały poniżej kolan, gdzie się zwężały i były zapinane na dwa guziki. Na nogach tzw. sztylpy, dwuczęściowe buty sięgające kolan (noszone niegdyś w armii francuskiej), w części obejmującej łydkę sznurowane. Mniej zamożni cykliści nosili getry. Na głowie czapka z okrągłym miękkim i białym rondem oraz otokiem koloru czerwonego lub amarantowego. Kurtkę kolarza zdobiły odznaki honorowe i medale za sukcesy sportowe oraz okrągły znaczek przynależności do Towarzystwa Cyklistów w Ozorkowie.

Działalność

Działalność Towarzystwa miała przede wszystkim charakter krajoznawczy i dlatego w okresie zaboru rosyjskiego wpływała znacząco na krzewienie świadomości narodowej wśród swoich członków i sympatyków. W pierwszych latach Polski niepodległej Towarzystwo (nosiło też nazwę Ozorkowskie Towarzystwo Cyklistów, OTC) rosło w liczbę członków. Jakkolwiek wówczas rower upowszechniał się, był przecież ciągle przedmiotem pewnego zbytku. Nie wszystkich było stać na jego kupno. Po reformie walutowej Grabskiego, w l. 1925-28, cena roweru w zależności od jego walorów technicznych kształtowała się od 120 do 200 zł przy ówczesnych zarobkach najbardziej wydajnych tkaczy w Zakładach Schlösserowskich, wynoszących około 200 zł, a majstrów dwukrotnie wyższych. Ponieważ przede wszystkich tych ostatnich było stać na kupno bicykla, OTC rekrutowało się przeważnie z inteligencji technicznej, urzędników i rzemieślników. W tym czasie także i siedzibę swoją Towarzystwo dzieliło wspólnie z "Kołem Inteligencji" na piętrze w kamienicy piekarza Libicha (ul. Listopadowa 2). Poza urządzanymi w niedzielę i święta wycieczkami Towarzystwo organizowało imprezy o charakterze wypoczynkowym.

Inne

Pieczęć ZPMP "Orlę" Koło w Ozorkowie

W późniejszych latach poza Towarzystwem Cyklistów, które miało w pewnym stopniu charakter elitarny, powstała sekcja kolarska przy Zjednoczeniu Polskiej Młodzieży Pracującej "Orlę", rekrutująca członków przeważnie ze środowiska robotniczego. Sekcja ta działała bardzo prężnie i przyciągała do siebie liczne grono zwolenników turystyki i sportu rowerowego.

Źródło

Frątczak S., Czar dwóch kółek, [W:] Wiadomości Ozorkowskie 1992, nr 15, s. 2.

Oprac. Dorota Żerkowska