Orpiszewska Anna Magdalena: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
m
 
Linia 1: Linia 1:
 
'''Anna Magdalena Orpiszewska''' (ur. 1 maja 1910 r. w Ozorkowie, zm. 27 lutego 1981 r. w Łodzi) – nauczycielka fizyki i chemii.
 
'''Anna Magdalena Orpiszewska''' (ur. 1 maja 1910 r. w Ozorkowie, zm. 27 lutego 1981 r. w Łodzi) – nauczycielka fizyki i chemii.
  
Urodziła się jako druga córka [[Legis Adolf Franciszek|Adolfa von Legisa]] i jego żony Anny z Weingaertnerów. Była żoną [[Orpiszewski Stefan Andrzej|Stefana Andrzeja Orpiszewskiego]]. Mieli syna Andrzeja i wychowywali Krzysztofa Torczyńskiego, znanego pod imieniem Jakub,  syna siostry Anny Orpiszewskiej, Krystyny Torczyńskiej.
+
Urodziła się jako druga córka [[Legis Adolf Franciszek|Adolfa von Legisa]] i jego żony Anny z Weingaertnerów. Była żoną [[Orpiszewski Stefan Andrzej|Stefana Andrzeja Orpiszewskiego]]. Mieli syna Andrzeja i wychowywali Krzysztofa Torczyńskiego, znanego pod imieniem Kuba,  syna siostry Anny Orpiszewskiej, Krystyny Torczyńskiej.
  
Po 1945 r. uczyła fizyki i chemii w Szkole Podstawowej Nr 1 przy ul. T. Kościuszki, a mieszkała w budynku przy ul. Listopadowej 16, należącym do rodziny Weingaetnerów, z której wywodziła się jej matka<ref>Obecnie w tym budynku znajduje się Urząd Stanu Cywilnego.</ref>. Następnie przeniosła się na Chełmy w Łodzi.
+
Po 1945 r. uczyła fizyki i chemii w Szkole Podstawowej Nr 1 przy ul. T. Kościuszki, a mieszkała w budynku przy ul. Listopadowej 16, należącym do rodziny Weingaetnerów, z której wywodziła się jej matka<ref>Obecnie w tym budynku znajduje się Urząd Stanu Cywilnego.</ref>. Następnie przeniosła się na Chełmy.
  
 
''<small>Oprac. '''[[Żerkowska Dorota|Dorota Żerkowska]]''' i [[Różalska Marianna|'''Marianna Różalska''']]</small>''
 
''<small>Oprac. '''[[Żerkowska Dorota|Dorota Żerkowska]]''' i [[Różalska Marianna|'''Marianna Różalska''']]</small>''

Aktualna wersja na dzień 17:10, 12 maj 2017

Anna Magdalena Orpiszewska (ur. 1 maja 1910 r. w Ozorkowie, zm. 27 lutego 1981 r. w Łodzi) – nauczycielka fizyki i chemii.

Urodziła się jako druga córka Adolfa von Legisa i jego żony Anny z Weingaertnerów. Była żoną Stefana Andrzeja Orpiszewskiego. Mieli syna Andrzeja i wychowywali Krzysztofa Torczyńskiego, znanego pod imieniem Kuba, syna siostry Anny Orpiszewskiej, Krystyny Torczyńskiej.

Po 1945 r. uczyła fizyki i chemii w Szkole Podstawowej Nr 1 przy ul. T. Kościuszki, a mieszkała w budynku przy ul. Listopadowej 16, należącym do rodziny Weingaetnerów, z której wywodziła się jej matka[1]. Następnie przeniosła się na Chełmy.

Oprac. Dorota Żerkowska i Marianna Różalska

Przypis

  1. Obecnie w tym budynku znajduje się Urząd Stanu Cywilnego.