Lewandowski Zygmunt

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Wersja z dnia 16:12, 28 cze 2016 autorstwa Dorota Żerkowska (dyskusja | edycje) (Wprowadzenie nowego hasła)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>

Zygmunt Lewandowski (ur. 29 marca 1914 r., zm. 18 stycznia 1974 r.), ozorkowski rzemieślnik, żołnierz Wojska Polskiego i partyzant AK, ps. „Ryszard”.

Biografia

Był synem Franciszka i Władysławy z d. Trojanowskiej. Jeszcze przed wojną zdobył zawód masarza i pracował w rodzinnej masarni, która znajdowała się w podwórku posesji nr 5 przy Zielonym Rynku, obecnie Stypułkowskiego 5. Po zakończeniu wojny musiał potwierdzić swoje kwalifikacje zawodowe zdając w 1947 r. egzamin czeladniczy w zawodzie „rzeźniczym, wyrobu mięsa oraz wędliniarskim”[1]. W 1938 r. ożenił się z Cecylią Dogadalską. Z tego związku urodziło się dwoje dzieci – syn Ryszard (1939 r.) oraz córka Jadwiga (1947 r., żona Władysława Bielawskiego).

W marcu 1936 r. został powołany do wojska, do V kompanii strzeleckiej 10. Pułku Piechoty. We wrześniu został przydzielony do Szkoły Podoficerskiej Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza w twierdzy Osowiec. Po jej ukończeniu pełnił kolejno funkcje: dowódcy drużyny, zastępcy dowódcy strażnicy. W czerwcu 1937 r. został przeniesiony do rezerwy.

We wrześniu 1939 r. wraz z 37. Łęczyckim Pułkiem Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego walczył w kampanii wrześniowej biorąc udział w słynnej bitwie nad Bzurą. 27 lutego 1940 r. dostał się do niewoli, z której udało mu się uciec. Ukrywał się przez kilka miesięcy, a następnie rozpoczął pracę w konspiracji. Był żołnierzem i partyzantem (ps. „Ryszard”) w Samodzielnym Oddziale Partyzanckim „Wicher” działającym na terenie Okręgu Armii Krajowej Łódź[2].

Za zasługi bojowe został prawdopodobnie odznaczony orderem Virtuti Militari, co potwierdza Witold Kucharski w telegramie kondolencyjnym do rodziny[3]. Został pochowany na Cmentarzu Starym w Ozorkowie.


Oprac. Jadwiga Nicińska na podstawie dokumentów z archiwum rodzinnego, udostępnionych przez córkę Jadwigę Bielawską.

Przypisy

  1. Na podstawie oryginału świadectwa czeladniczego Izby Rzemieślniczej w Łodzi z 1947 r. – fotografia świadectwa znajduje się w galerii zdjęć.
  2. Samodzielny Oddział Partyzancki „Wicher” utworzył Witold Kucharski ps. Wicher (ur. 1911 r. w Bałachanach, zm. 5 stycznia 1994 r. w Londynie), polski żołnierz, partyzant i prawnik. Pułkownik Wojska Polskiego. Kawaler Orderu Virtuti Militari.
  3. Zob. w Galerii zdjęć – fotokopia nr …