Kozia Noga

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kozia Noga - to południowo-wschodnia część miasta obejmująca obszar za wzgórzem wiatracznym. Sięga granic wsi Helenów, drogi biegnącej obok Strzelnicy w lasku, do dawnego Krzeszewa Rządowego, a od strony zachodniej dochodzi do ulicy Zgierskiej. Kozia Noga to dzisiejsze osiedle domów jednorodzinnych, Cmentarza Nowego i lasku miejskiego.

Pochodzenie nazwy

Nazwa prawdopodobnie wzięła się od kóz masowo wypasanych w tym rejonie w XIX i na początku XX w.

Warunki naturalne

Teren w większości był goły, wręcz jałowy, znajdowały się tu żwirowiska, które po I wojnie światowej przeznaczono na wysypiska śmieci, a następnie posadzono drzewa iglaste. Walory klimatyczne Koziej Nogi doceniono już dawno, budując w latach 30-tych okazałe drewniane domy[1] na wynajem dla zamożnych letników i kadry urzędniczo-mundurowej. Trzy domy stały w okolicach ulic Podleśnej i Zagajnikowej. Dziś znajdują się już tylko na fotografiach.

Przeszłość

W okresie międzywojennym była to dzielnica proletariuszy z Ozorkowa oraz ludności osiadłej po I wojnie światowej. Była miejscem postoju dla wędrujących taborów cygańskich. W późniejszym okresie na tym terenie zaczęły powstawać małe domy, nieopodal wzrastał lasek, dziś nazywany miejskim.

Oprac. Szymon Bajor i Zdzisław Żerkowski

Przypisy

  1. Inwestorem był znany żydowski przedsiębiorca budowlany, właściciel składu drewna, A. I. Pruszynowski .