Józefowicz Józef

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Józefowicz

Józef Józefowicz (ur. 20 lutego 1886 r. w Ozorkowie, uznany za zmarłego w 1946 r.) - działacz ruchu robotniczego.

Biografia

Józef Józefowicz urodził się jako syn Władysława Józefowicza, ogrodnika, i Józefy z Mateckich. Był bratem Wincentego Józefowicza, a także Adama Józefowicza, ojca Barbary Sałacińskiej.

Jako młody człowiek zapisał się do organizacji bojowej SDKPiL[1]. Był wielokrotnie aresztowany za agitację przeciwrządową, wymuszanie przerywania pracy, rozpowszechnianie nielegalnej literatury w ozorkowskich i okolicznych przedsiębiorstwach, w tym w majątku Sokolniki. W czerwcu 1910 r. został skazany na dwuletni pobyt w Czerdyńskim Kraju (gubernia permska) pod nadzorem policji. Po powrocie pracował jako robotnik rolny m. in. w Bielawach w pow. łęczyckim.

W 1916 r. założył rodzinę, a później osiadł w Łodzi, gdzie przez wiele lat pracował jako woźny w szkole powszechnej. We wrześniu 1939 r. odłączył się od rodziny ewakuującej się z Łodzi do Ozorkowa. Zaginął w trakcie działań wojennych. Poszukiwany bez rezultatu przez rodzinę poprzez Polski Czerwony Krzyż. Został uznany za zmarłego w dn. 9 maja 1946 r. Jego symboliczny grób mieści się na Cmentarzu Św. Anny w Łodzi w sektorze kw. 81, l. 14, gr. 15.


Oprac. Wojciech Kowalczyk, wnuk

Przypisy

  1. Socjaldemokracja Królestwa Polskiego i Litwy.