Brydż

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Wersja z dnia 11:45, 5 maj 2017 autorstwa Danuta Trzcińska (dyskusja | edycje) (Dodanie galerii zdjęć)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brydż[1] - historia i rozwój brydża sportowego na terenie miasta i gminy Ozorków.

Historia

Trudno określić, kiedy brydż trafił do Ozorkowa. Najprawdopodobniej, tak jak w całej Polsce, także w Ozorkowie gra w brydża stała się popularna w okresie międzywojennym. Młody człowiek w tym czasie mógł nie umieć tańczyć, ale jak nie umiał grać w brydża, to nie mógł pokazać się na przyjęciu w ekskluzywnym towarzystwie. Grywano, i do dzisiaj grywa się, towarzysko w domach. Na sportowej mapie Polski ozorkowski brydż zapisał się na przełomie l. 70. i 80. XX w. Inspiratorem i głównym organizatorem pierwszych rozgrywek sportowych był Włodzimierz Choinkowski – ówczesny dyrektor przedsiębiorstwa, na którego bazie funkcjonuje obecne Ozorkowskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Pierwsze turnieje rozgrywane były w Miejskim Ośrodku Kultury. Trzon zawodników w pierwszych turniejach stanowili pracownicy przedsiębiorstwa komunalnego: Bronisław Klimczak, Jerzy Kaczmarek, Czesław Pisera, Marianna Rolka, Bohdan Korzycki, Lech Mirowski, Zbigniew Garczyński oraz Stanisław Garczyński i Henryk Domalążek. Później dołączyli nowi zawodnicy: Stanisław (Kuba) Mirowski, Henryk Chojnacki, Piotr Chojnacki, Łukasz Domalążek, Zbigniew Kołodziejczyk, Zdzisław Kołodziejczyk, Grzegorz Kołodziejczyk, Janusz Słowiński, Wojciech i Sylwester Kaźmierczakowie, Grzegorz Pawłowski, Stanisław Łuczak, Guthorn Hensel, Józef Cieślak, Zientarski, Roman Michalak, Witold Pawlak, Stanisław Grzelak, Adam Bartosiak.
Z biegiem czasu poziom gry w Ozorkowie podniósł się na tyle, że umożliwiał start w Drużynowych Mistrzostwach Polski. W krótkim czasie uformowały się trzy drużyny grające w A, B i C klasie. Na przestrzeni lat drużyny, najczęściej ze względu na źródło finansowania, występowały pod różnymi nazwami: Komunalni Ozorków, TKKF Ozorków, GOK Leśmierz, Team gm. Ozorków, Włókniarz Ozorków, a ostatnio Bzura Ozorków. Od 2002 r. w rozgrywkach ligowych bierze także udział w każdym sezonie od jednej do trzech drużyn młodzieżowych.
W sezonie 1984/1985 pierwsza drużyna, w której podstawowymi zawodnikami byli: Włodzimierz Choinkowski, Zbigniew Garczyński, Stanisław Garczyński i Henryk Domalążek, awansowała do III ligi, a w 1987 r. do II ligi. Po spadku, w sezonie 2012/2013 ponownie zdobyła mistrzostwo III ligi i wywalczyła awans do II ligi. Z uwagi na koszty wyjazdów drużyna zrezygnowała z awansu i z powodzeniem gra w III lidze, zajmując co roku czołowe lokaty.

Do największych sukcesów ozorkowskich dorosłych brydżystów należy zaliczyć:

  • III miejsce Janusza Słowińskiego w Indywidualnych Mistrzostwach Polski (2000)
  • I miejsce Włodzimierza Choinkowskiego w Mistrzostwach Łodzi (2001)
  • I miejsce w Mistrzostwach Łodzi Józefa Cieślaka (2006)

Od 2013 r. systematycznie organizowane są otwarte Mistrzostwa Ozorkowa o Puchar Burmistrza.
Laureaci: 2013 r. – Piotr Chojnacki – Stanisław Garczyński,
2014 r. – Jakub Janasiak – Krzysztof Maciak,
2015 r. – Piotr Chojnacki – Henryk Chojnacki,
2016 r. – Włodzimierz Choinkowski – Andrzej Zapałowski.

Szkolenie młodzieży

Na przełomie XX i XXI w. Henryk Chojnacki, dzięki przychylności dyrektorów, rozpoczął profesjonalne szkolenie młodzieży w szkołach na terenie miasta i gminy Ozorków. W 2000 r. ukończył kurs instruktora, a w 2012 r. na AWF w Krakowie kurs trenera II klasy. Szkolenie szybko przyniosło pierwszy sukces. Łukasz Domalążek i Rafał Rybacki w 2000 r. zdobyli brązowy medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (Mistrzostwach Polski 16-18 lat) w Radomsku. Od tego czasu, w każdym roku, co najmniej połowę reprezentacji województwa na OOM stanowią zawodnicy z miasta i gminy Ozorków.

Sukcesy młodzików i juniorów

  • 2004 r. Łukasz Domalążek zdobył w Warszawie srebrny medal Mistrzostw Polski juniorów 19-20 lat,
  • 2010 r. Mateusz Sobczak na OOM w Grębiszewie zdobył dwa złote medale,
  • 2015 r. Milan Chyliński i Dariusz Syncerek na OOM w Wigrach zdobyli srebrny medal,
  • 2008 r. W Mistrzostwach Polski Młodzików Mateusz Sobczak w Szamotułach zdobył brązowy medal,
  • 2015 r. w Starachowicach Mateusz Bartosik i Mirosław Syncerek zdobyli srebrne medale, a Jakub Janasiak i Krzysztof Maciak dwa srebrne medale.

W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików (województwa: łódzkie, mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie) od 2007 r., tylko w 2009 r. reprezentacja Ozorkowa nie zdobyła medalu:

  • 2007 r. – Mateusz Sobczak, Rafał Szczepaniak – brązowy medal,
  • 2008 r. – Mateusz Sobczak, Marcin Feliniak (Łódź) – złoty medal, Anita Modrzejewska, Sylwia Niewiadomska – brązowy medal,
  • 2010 r. – Jarosław Walczak, Andrzej Chebicki (Warszawa) – srebrny medal, Piotr Sawicki, Przemysław Sawicki – brązowy medal,
  • 2011 r. – Jarosław Walczak, Piotr Sawicki – złoty medal,
  • 2012 r. – Jarosław Walczak, Julian Augustyniak – złoty medal, Dariusz Syncerek, Milan Chyliński – srebrny medal,
  • 2013 r. – Jarosław Walczak – Milan Chyliński – złoty medal,
  • 2014 r. – Jarosław Walczak – Jakub Janasiak – srebrny medal,
  • 2015 r. – Mateusz Bartosik – Mirosław Syncerek – brązowy medal,
  • 2016 r. - Małgorzata Bielińska – Sebastian Wojtczak – złoty medal,
  • 2017 r. – Zofia Duda – Sebastian Wojtczak – srebrny medal, Julia Bojanowska – Łukasz Bartosik – brązowy medal.

Od 2001 r. rozgrywane są Wojewódzkie Mistrzostwa Juniorów Młodszych, a od 2004 r. Wojewódzkie Mistrzostwa Młodzików.
Medalowe miejsca zawodników:

Juniorzy medal Młodzicy medal
2001
Łukasz Domalążek złoty
2005
Maciej Trzciński złoty
2006
Adam Walczak złoty
2007
Rafał Szczepaniak złoty
2008
Rafał Szczepaniak złoty Mateusz Sobczak złoty
Maciej Trzciński srebrny Przemysław Sawicki brązowy
2009
Adam Walczak brązowy Mateusz Sobczak złoty
2010
Łukasz Sobczak złoty Piotr Sawicki złoty
Mateusz Sobczak srebrny Przemysław Sawicki brązowy
2011
Mateusz Sobczak złoty Piotr Sawicki złoty
Jarosław Walczak srebrny
Dariusz Syncerek brązowy
2012
Julian Augustyniak złoty
Jarosław Walczak srebrny
Dariusz Syncerek brązowy
2013
Piotr Sawicki złoty Jarosław Walczak złoty
Dariusz Syncerek srebrny Mirosław Syncerek srebrny
Milan Chyliński brązowy
2014
Dariusz Syncerek złoty Jakub Janasiak złoty
Piotr Sawicki srebrny Krzysztof Maciak srebrny
Jarosław Walczak brązowy
2015
Milan Chyliński złoty Krzysztof Maciak złoty
Dariusz Syncerek srebrny Jakub Janasiak srebrny
Jarosław Walczak brązowy Mirosław Syncerek brązowy
2016
Jakub Janasiak brązowy Mirosław Syncerek złoty
Łukasz Bartosik srebrny
Zofia Duda brązowy
2017
Jakub Janasiak złoty Sebastian Wojtczak złoty
Krzysztof Maciak srebrny Zofia Duda srebrny
Mateusz Bartosik brązowy Małgorzata Bielińska brązowy

Oprócz wyżej wymienionych medalistów, województwo łódzkie na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, Mistrzostwach Polski Młodzików oraz OOM reprezentowali m.in.: Bartosz Jarosik, Michał Strzałkowski, Monika, Kamil i Sylwia Budni, Róża Piotrowska, Karolina Wiktorska, Emila Szczepaniak, Joanna Wiśniewska, Jagoda Filipczak, Magdalena Pigłowska, Milena Pigłowska, Łukasz Waszkiewicz, Joanna Kusztelak, Natalia Niewiadomska, Maciej i Marcin Bojarscy, Magdalena Kowalczyk, Marta Szczepaniak, Sylwia Jedyńska, Izabella Wierzbowska, Dominik Lemański, Michał Pujdak, Szymon Karolak, Adrian Bednarek, Kacper Wierzbowski, Adam Maciak, Radosław Lityński, Karol Jabłoński, Cyprian Sokolski, Jakub Grabarczyk, Wioletta Kaźmierczak, Marcel Maciejaszek, Maja Kaźmierczak, Nina Gieraga, Martyna Śnieg, Michalina Jagodzińska, Oliwia Wojtczak, Julia Wierzbowska, Stanisław Marciniak, Julia Grochowina oraz co najmniej kilkadziesiąt innych osób.

Największe sukcesy w brydżu młodzieżowym osiągnął Mateusz Sobczak. Jest multimedalistą Mistrzostw Polski w każdej kategorii wiekowej. Grał w reprezentacji Polski U-20. W 2013 r. zajął 4 miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów. W 2014 r. zajął czwarte miejsce, a w 2016 r. zdobył tytuł Akademickiego Mistrza Świata. Największym sukcesem Marcina Bojarskiego jest tytuł Mistrza Świata Juniorów z 2016 r. W rozgrywkach ligowych grają w ekstraklasie.

Włodzimierz Choinkowski przez 4 kadencje od 2000 do 2016 r. pełnił funkcję Prezesa Wojewódzkiego Związku Brydża Sportowego w Łodzi. Został mu przyznany tytuł Honorowego Prezesa WZBS i honorowego członka Polskiego Związku Brydża Sportowego. W 2006 r. otrzymał złotą odznakę PZBS.

Henryk Chojnacki w kadencji 2012-2016 pełnił funkcję wiceprezesa WZBS w Łodzi. Od 2008 r. jest Przewodniczącym Komisji ds. Młodzieży WZBS w Łodzi, a od 2011 r. trenerem koordynatorem kadry wojewódzkiej młodzików Łódzkiej Federacji Sportu. W 2016 r. otrzymał złotą odznakę PZBS.

Galeria zdjęć

Przypis

  1. Brydż - karciana gra logiczna, w której bierze udział czterech graczy stanowiących dwie pary. Więcej na stronie Wikipedii

Oprac. Danuta Trzcińska na podstawie materiałów i informacji dostarczonych przez Włodzimierza Choinkowskiego i Henryka Chojnackiego